Dabar yra 26 Geg 2018, 13:15
 

  Pagrindinis diskusijų puslapis » Žvejyba » Žvejyba plūdine meškere » Lynai

Žvejo įrankių juosta:

Orai Lietuvoje Žvejybos parduotuvės ir darbo laikas Žvejybos pamokos Žvejybos vietos


Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 24 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3  Kitas
Autorių Žinutė
 StandartinėParašytas: 11 Rgp 2009, 18:54 
Atsijungęs
Pradedantysis
Pradedantysis

Užsiregistravo: 04 Rgp 2009, 09:50
Pranešimai: 44
Miestas: Klaipėda
LYNAS

Lynas (Tinca tinca) – karpinių šeimas žuvis. Ir nors išvaizda jis skiriasi nuo kitų karpinių žuvų bet pasigirti elegancija gali. Žalsvai auksiniai šonai, smulkūs žvynai, mėsinga geltona burna, raudonos akys, gracingi pelekai, kresnas kūnas sudaro įspūdį. Kartais atrodo, kad lynas yra mėsinės gamybos produktas, kurio vienetai, plaukiojantys tame pačiame telkinyje visai nesiskiria vienas nuo kito. Viename telkinyje plaukiojantys lynai yra panašūs kaip du vandens lašai. Spalva lynas panašus į besimaskuojantį kareivį, todėl jį labai sunku pastebėti tarp panašios spalvos aplinkos. Tolygūs lėti judesiai, flegmatiškas charakteris patikimai slepia šių žuvų buvimo vietą. Pagal lyno išvaizdą iš karto galima pasakyti, kokioje aplinkoje jis gyvena. Tai ne sportininkas, nardantis greitoje srovėje, jo buveinė – apžėlusios upių senvagės, ramios upių įlankos, nelabai gilūs, ramūs, apžėlę ežerai. Lynams nereikia didelio ištirpusio deguonies kiekio vandenyje, be to jie prisitaikę išgyventi ekstremaliomis sąlygomis, todėl ištveria ilgus vasaros karščius, tiek žiemos šalčius. Kai kitos žuvys ima dusti, lynas letargo būsenoje, įsikasęs į dumblą, ramiai laukia geresnių laikų.
Lyną galima užtikti beveik visoje Europoje, išskyrus šiaurinę Skandinavijos dalį. Lynas introdukuotas į tuos vandenis, kur anksčiau negyveno.
Lyno mityba tiesiogiai susijusi su aplinka, kurioje jis gyvena. Lėtai tekančiuose ir stovinčiuose vandenyse gyvena daugybė gyvių (vabzdžių lervų, dėlių ir t.t.), kurie ir sudaro pagrindinį lyno meniu. Jaunos žuvys slepiasi gausioje povandeninėje augmenijoje. Pagrindinis jų maistas planktonas bei smulkios vabzdžių lervos. Iš saugios slėptuvės jie išlenda sulaukę dviejų metų. Tada jie pradeda rankioti moliuskus – savo mylimiausius skanėstus. Pasak žvejų, šių moliuskų buvimas ežere yra patikimiausias įrodymas, kad čia galima sutikti lynų.
Ly¬¬nų apetitą nulemia vandens temperatūra. Lynas – šilumą mėgstanti žuvis, todėl inten¬¬syviai maisto pradeda ieškoti tik tada, kai vandens temperatūra pasiekia 12 laipsnių šilumos, o didžiausias apetitas būna, kai vanduo sušyla iki 20 laipsnių temperatūros. Lyno skonio receptoriai išsidėstę visame jo kūno paviršiuje, todėl besirausdamas dumble skanėstą gali užtikti, ir jei jis yra ne prie žuvie burnos. Intensyviai dumblą ariantį lyną išduoda burbuliukai vandens paviršiuje. Lynai retai palieka vandens augmeniją nes ten didžiausia dalis maisto koncentruojasi. Nors šios žuvys maitinasi visą dieną tačiau sunku nustatyti, kada intensyviausiai jis ieško maisto. Lynų prisirišimas prie įprasto maisto nėra toks didelis, juos nesunku pripratinti prie nenatūralių masalų.
Gyvenimo sąlygoms neišrankūs lynai gali sėkmingai gyventi daugelyje apžėlusių, skurdžių Lietuvos ežerėlių, tačiau žvejai juos pagauna ne taip dažnai. Neigiamą įtaką jiems turi ir meškeriotojai gaudantys prieš nerštą intensyviai besimaitinančias žuvis. Čia iš dalie kaltos ir jos pačios, nes jų nerštas prasideda labai vėlai, kai visi gentainiai jau būna pasirūpinę palikuonimis. Paprastai lynai neršia birželio – liepos mėnesiais, kai pražysta smulkialapės liepos ir vanduo būna įšilęs iki 19 – 20 laipsnių temperatūros. Lynai pasižymi dideliu vislumu, nes vidutinė patelė padeda iki 300 tūkst. gana smulkių ikrelių. Neršia sekliose vietose, ant švelnių povandeninių augalų. Ikrus padeda ne visus iš karto, bet porcijomis.
Žvejybinės literatūros duomenimis, lynai užauga iki 70cm ilgo ir 7,5 kg svorio. Lietuvoje tokie lynai – siaubūnai greičiausiai negyvena, nes J.Virbickas savo knygoje “Lietuvos žuvys” rašo, kad didžiausias mūsų šalyje pagautas lynas svėrė 4,5 kg. Dažniausiai pasitaiko smulkesni laimikiai – nuo 300 g iki 1 kg svorio. Beje, įvairiuose vandens telkiniuose šios žuvys auga nevienodai, todėl tokio paties amžiaus lynai, pagauti skirtinguose vandens telkiniuose, gali gerokai skirtis ir svoriu, ir didžiu.
Lynų žūklė - tai tikras menas, nors dėl jų meškeriojimo susidariusios dvi priešingos nuomonės. Vieni tvirtina, kad lynų žūklė įdomi, o kiti prieštarauja, jog nėra nieko nuobodesnio už lynų meškeriojimą. Žinoma, ši žuvis, kaip ir bet kuri kita gali užkibti atsitiktinai meškeriojant karšius ar karosus, tačiau daugelyje Europos šalių meškeriotojas, besiruošiantis tik lynų žūklei ir jų pagaunantis, yra laikomas tikru žvejybos asu.
Kas be ko – meškeriojant lynus kantrybės reikia. Ir ne tik jos, bet ir žinių, norint išmokti pagauti lyną, pirmiausiai riekia išmokti jį surasti. O norint jį surasti, reikia gerai pažinti žvejybos vietą ir lyno gyvenimo būdą. Nors lynas – tinginys ir snaudalius, nors jo masalo ėmimo būdas dažnai nervina meškeriotojus, o šiems ne visada užtenka kantrybės, reikia pripažinti vieną paradoksą – daugelis plūdinės mėgėjų tikrai džiaugiasi bei didžiuojasi ant kabliuko išvydę lyną ir širdyje vėl trokšta susikauti su šia žuvimi.
Lynai mūsų krašte pradedami žvejoti pavasarį: ežeruose, ištirpus ledui, upėse, nuslūgus ir praskaidrėjus vandeniui. Jei pavasaris šiltas, lynai kartais pradeda kibti net kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje. Tačiau seni žvejai sako, kad jų neverta ieškoti iki pirmosios tikrosios perkūnijos ir varlių vestuvių. Pavasarį lynai gerai kimba, nes išalkę po žiemos masalą griebia gana godžiai.
Kai kurie lynų “specialistai” teigia, kad lynai mūsų vandenyse geriausia kimba balandį ir rugsėjį. O gegužės – rugpjūčio mėnesiais, ir ypač prieš nerštą, kimba labai prastai. Tačiau su tokia versija sutikti sunku, nes tie kurie išmano, kaip gaudyti lynus, be laimikių negrįžta gegužės – birželio mėnesiais (t.y. prieš nerštą) bei po neršto – liepos antrojoje pusėje ir rugpjūčio mėnesį.
Kaip lynai elgiasi paros metu? Pasak daugelio autorių, lynai maitinasi visą dieną. Nuo aušros iki 10 val. ryto rausiasi dugne netoli kranto tarp vandens augalų, vėliau pasitraukia šiek tiek gilyn ir renka moliuskus ar lervas nuo augalų lapų, laikydamiesi viduriniuose vandens sluoksniuose. Vidudienį lynai pakyla aukštyn ir renka maistą nuo vandens paviršiuje plaukiojančių lapų apačios. Tokį jų elgesį išduoda savotiškas čepsėjimas. Vėliau lynai aprimsta, pasitraukia toliau nuo kranto, o vakarop sugrįžta į pakraščius, į augalų sąžalynus ir laikosi viduriniuose vandens sluoksniuose. Saulei leidžiantis, iki pačių sutemų lynai nusileidžia gilyn ir vėl rausiasi po dumblą. Reikia pažymėti, kad jei rytas išaušta saulėtas ir šiltas, lynai nuo dugno pakyla greičiau, o jei diena apniukusi ir šilta, lynai dumble rausiasi iki vėlyvų pusryčių. Lynus galima žvejoti kiaurą dieną bet tai daryti geriausia ryte arba vakarop, nes tuomet juos lengviausia aptikti ir pakišti masalą į pat panosę.
Geriausia lynus žvejoti dviem būdais:plūdine ir dugnine. Bet kadangi lynai kimba labai atsargiai, tai reikia įsigyti labai jautrią dugninę meškerę (“picker”; “swing”).
Dažniausiai lynams gaudyti naudojami sliekai, tačiau lynai neatsisako ir uodo trūklio lervų, dėlių, apsiuvų, moliuskų, duonos, šutintų bulvių, kukurūzų grūdų, žirnių.
Lynus būtinai reikia jaukinti. Seniau meškeriotojai jaukindavo kapotais sliekai, šutintomis bulvėmis, duona, kviečiais, žirniais bei varške. Norėdami, kad jaukas nenugrimztų į dumblą, žvejai, iš anksto pasirinkę žvejybos vietą, išvalydavo dugną nuo augalų, papildavo smėlio ir tik tada berdavo jauką. Tačiau, daugelio patyrusių žvejų nuomone, toks jaukinimo būdas nelabai efektyvus, nes lynai baidydavosi naujai atsiradusios salelės, tik kelias dienas taip jaukinant galima prisivilioti žuvį. Todėl geriau naudoti specialų jauką skirtą lynams, nes jis nenugrimzta į dumblą. Be to jame yra viliojančių priedų.
Lynas , traukiant, smarkiai priešinasi ir stengiasi grįžti į žoles, kur dažniausiai supainioja ir nutraukia valą, todėl žvejojant lynus reikia ne tik žinių bet ir įgūdžio.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 01 Gru 2009, 01:43 
Atsijungęs
Megėjas
Megėjas

Užsiregistravo: 21 Lap 2009, 16:15
Pranešimai: 201
Miestas: pasvalys,panevezys
na taip idomus straipsnelis.nk naujo is savo patirties negaliu dadurt,tik tiek kad stipri zuvis,minta daug kuom,ir idomu linus gaudyt

_________________
Grįžta vyras namo iš žvejybos su didžiausiu šamu. Žmona kepa virtuvėje valgį ir žiūri televizorių.
- Brangusis, atiduok savo žuvytes katei ir eik valgyti!


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 08 Sau 2010, 12:04 
Atsijungęs
Megėjas
Megėjas

Užsiregistravo: 08 Sau 2010, 11:35
Pranešimai: 434
Miestas: pnvz. Rajonas Geleziai
gan idomus sraipsnelis is savo pitirties kiek zvejoju linu tai pridurt nelabai ka galiu (fish) (idk)

_________________
neėmė neėmė bet vistiek paėmė
http://www.gangsteriai.lt/register.php?referer=3722


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 08 Sau 2010, 22:34 
Atsijungęs
Megėjas
Megėjas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 20 Rgp 2009, 17:51
Pranešimai: 461
Miestas: kaunas.
na taip sunku gauduti tuos lynus. verciau karosus zvejoti tai gal koks ir lynas uzkibs.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 09 Sau 2010, 02:24 
Atsijungęs
Profesionalas
Profesionalas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Gru 2008, 03:49
Pranešimai: 924
Miestas: Airija, kedainiai
TITANIC rašė:
na taip sunku gauduti tuos lynus. verciau karosus zvejoti tai gal koks ir lynas uzkibs.

va kur zmogus logiskai masto...

_________________
neime neime ir visai nustojo...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 09 Sau 2010, 12:31 
Atsijungęs
Megėjas
Megėjas

Užsiregistravo: 08 Sau 2010, 11:35
Pranešimai: 434
Miestas: pnvz. Rajonas Geleziai
tai visiu pirma kas sako kad ateni zvejot ir vien tik linus gaudai.as tai zvejoju karosus pagaunu linus zvejoju linus pagaunu karosus. (fish)

_________________
neėmė neėmė bet vistiek paėmė
http://www.gangsteriai.lt/register.php?referer=3722


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 09 Sau 2010, 16:35 
Atsijungęs
Megėjas
Megėjas

Užsiregistravo: 15 Lap 2009, 13:42
Pranešimai: 304
Miestas: Marijampole
:D atvirkstine zvejyba :D

_________________
Zuvis skraiduole :D


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 09 Sau 2010, 18:29 
Atsijungęs
Megėjas
Megėjas

Užsiregistravo: 08 Sau 2010, 11:35
Pranešimai: 434
Miestas: pnvz. Rajonas Geleziai
jo (fish) :D

_________________
neėmė neėmė bet vistiek paėmė
http://www.gangsteriai.lt/register.php?referer=3722


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 09 Sau 2010, 21:00 
Atsijungęs
Megėjas
Megėjas

Užsiregistravo: 13 Vas 2009, 16:52
Pranešimai: 228
Miestas: Kaunas
nebesvaikit, jei gaudot lynus tai lynus , jei karosus tai karosu - dvi skirtingos zvejybos :), mano manymy jus vejus kalbat n:)
Galima aisku netycia pakabint lyna karosus gaudant , bet jei tikslingai tai ....
nu neturiu zodziu ... toks vaizdas kad jus kalbat net negaude ...

_________________
http://www.kitamkrante.lt/forumas ; http://www.kitamkrante.lt/


Į viršų
 Aprašymas  
 
 StandartinėParašytas: 09 Sau 2010, 21:54 
Atsijungęs
Megėjas
Megėjas

Užsiregistravo: 08 Sau 2010, 11:35
Pranešimai: 434
Miestas: pnvz. Rajonas Geleziai
ce be to priklauso nuo tvenkinio vietos kur zvejoji (idk)

_________________
neėmė neėmė bet vistiek paėmė
http://www.gangsteriai.lt/register.php?referer=3722


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 24 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3  Kitas

  Pagrindinis diskusijų puslapis » Žvejyba » Žvejyba plūdine meškere » Lynai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  ©2010 Žūklė.net Visos taisės saugomos.Nuorodos: Google.lt - paieškos internete lyderis!